top
logo

Lawendowy Winec baner

 

banerZarzeccy

 

190x380 jesien


joop001-800x1131

Newsletter

Reklama

banner TK 190x380

rabat15press3


greece-3

Baner-joop

banner TK 570x170

InfoFood
Sok owocowy ma wysoki indeks glikemiczny: PRAWDA CZY FAŁSZ? Email

Nie wszyscy specjaliści z dziedziny żywienia i zdrowia zalecają swoim pacjentom spożywanie soku owocowego m.in. ze względu na obawy dotyczące jego indeksu glikemicznego (IG). Zarówno wśród konsumentów jak i specjalistów można spotkać się z poglądem, że soki owocowe mają wysoki indeks glikemiczny. A co na ten temat mówią wyniki badań?

Więcej…
 
Nie marnuję – kombinuję! 5 zasad, dzięki którym zmniejszymy marnotrawstwo jedzenia! Email

Sposób organizowania zakupów spożywczych zmienił się odkąd nasi rodzice czy dziadkowie musieli robić żywnościowe zapasy. Obecnie kupować jedzenie możemy właściwie przez 24h/dobę, w dodatku mając do wyboru bardzo szeroką ofertę produktów. Wydawałoby się, że to idealne warunki do robienia przemyślanych zakupów, tak byśmy niczego nie musieli wyrzucać. Tymczasem ok. 30% wyprodukowanej na świecie żywności marnuje się. W przypadku statystycznego Polaka jest to ponad 200 kg rocznie.

Więcej…
 
Kobiece oblicze męskiego biznesu... Email

Kobiece oblicze męskiego biznesu...
Czyli historia o tym jak dwie prawdziwe kobiety odnajdują się w trudnym świecie gastronomii, zdominowanym przez płeć męską.

Pewnego zimowego poranka, w jednej z warszawskich restauracji wydarzyła się rozmowa z dwiema inspirującymi kobietami, których drogi połączyły się prawie 3 lata temu pod szyldem FIKA – agencji marketingowej, specjalizującej się w komunikacji, tworzeniu strategii, działań, planów marketingowych i doradztwie - dla bardzo wymagającego rynku gastronomicznego.

 

O tym jak znajomość zawodowa przerodziła się w przyjaźń, o ludzkiej stronie biznesu, o tym jak przeciwieństwa się przyciągają i świetnie uzupełniają w życiu prywatnym i zawodowym, a także jak wygląda warszawska branża restauracyjna i wielu innych tematach udało nam się porozmawiać z Agnieszką Borek i Martą Panfil.

Więcej…
 
Otto Pompieri, czyli oryginalna włoska kuchnia w centrum Warszawy! Email

Mija rok od kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy o tej niezwykłej przestrzeni serwującej dania kuchni włoskiej. Otto Pompieri lub jak ktoś woli Ośmiu Strażaków w momencie otwarcia postawiło na oryginalne włoskie produkty, świeże owoce i warzywa, niepowtarzalny klimat i design oraz wysoką jakość usług skierowaną do dorosłych i dzieci. Postawiło... jak się okazuje z sukcesem.

Więcej…
 
Industrialny i przytulny - nieoczywiste połączenie w centrum Warszawy! Email

Ulica Grzybowska i Plac Grzybowski to miejsca szczególnie bliskie każdemu warszawiakowi. Piękne, choć przez lata nieco zapomniane teraz na nowo odżywają i nabierają nietuzinkowego sznytu, po części dzięki niewielkim, lokalnym knajpkom. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje otwarta w tym roku kameralna restauracja i koktajl bar - L'avanti. Prawdziwa perełka stawiająca na klimatyczne wnętrza i doskonałe jedzenie.

L'avanti to niewielka, bo licząca sobie zaledwie 100 m2 przestrzeń. W jej skład wchodzi sala główna, strefa vip, bar oraz w okresie letnim urokliwy ogródek. Wnętrze to udany mariaż nowoczesnego, surowego stylu z ciepłym drewnem mebli i baru, przytulnymi kanapami oraz nastrojowym oświetleniem.

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 1 z 90

sandra-www-min

travel-ecolines


bottom

Copyright © 2010 - 2011 www.PressZone.pl